Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Hírarchívum

Pofátlan PIN kód-trükk terjed: a te kártyád biztonságban van?

Pimasz bankkártya-védelmi trükk terjed a neten: a lényege, hogy egy kamu PIN kódot kell ráírni a kártyára. Ha ellopják, a tolvaj, egyből a hibás számokkal próbálkozik, az ATM pedig hamarosan benyeli a kártyát. Megkérdeztük a bankokat és a kártyatársaságokat, mit gondolnak erről a módszerről.

Magyarországon a felnőtt (városi) lakosság 93 százalékának van bankkártyája és a megkérdezettek fele hetente legalább egy alkalommal használja is. 82 százalékuk pedig nem csak készpénzfelvételkor, hanem a vásárlások alkalmával is előveszi a plasztikot.

Ezért fontos, hogy biztonságosan használjuk a kártyánkat. Mostanában egy újfajta védekezési módszer terjed a neten.

A lényeg, hogy a bankkártyánkra ráírunk egy rossz PIN kódot: egy tetszőleges négyjegyű számot.

Így ha a kártyánk illetéktelen kezekbe kerül és többször a helytelen PIN kóddal próbálnak meg róla pénzt levenni, akkor az automata biztonsági okokból elnyelni a bankkártyánkat és így elviekben könnyebb az azonosítás. Megkerestük a kártyatársaságokat és a bankokat, mit gondolnak erről a védekezési módszerről.

A Raiffeisen Bank nem javasolja ezt a módszert. Véleményük szerint az ügyfél, aki ráírja a kártyára a PIN-t csak nagyobb veszélynek teszi ki magát. Egy sima vásárlásnál, vagy készpénz felvételnél, ha meg látják a tolvajok, hogy rá van írva valami a kártyára, csak célponttá válhatunk.

Bár az említett módszer elvileg működhet, mi nem javasolnánk ügyfeleinknek, inkább arra hívjuk fel a figyelmüket, hogy ne tartsák egy helyen a PIN kódjukat a kártyával, sőt, lehetőleg ne írják azt fel sehova, hanem emlékezetből használják. Ha a banktól kapott kódot nehezen megjegyezhetőnek találják, lehetőségük van bármelyik ATM-ünk segítségével megváltoztatni azt egy olyanra, melyet könnyen meg tudnak jegyezni. A kártya eltulajdonítása vagy elvesztése esetén pedig fontos, hogy minél hamarabb jelezzék a problémát felénk, hogy megtegyük a szükséges lépéseket a visszaélések megelőzése érdekében. – válaszolta a CIB Bank.

Az OTP Bank semmilyen szempontból nem tarja biztonságosnak ezt a megoldást. Amennyiben a csaló nem ismeri a PIN kódunkat, akkor is helytelen kóddal próbálkozik, és az eredmény ugyanaz lesz, mert az automata előbb vagy utóbb elnyeli a kártyánkat.

Ezt a Visa Europe válasza is megerősíti: az automata biztonsági okokból néhány próbálkozás után elnyeli a kártyánkat, a próbálkozási lehetőségek száma attól függ, hogy melyik bank üzemelteti az ATM-et. A kártyatársaság azt tanácsolja, hogy semmiképpen ne tartsuk a PIN kódunkat a bankkártyánk mellett, ha elveszítenénk, akkor azt azonnal jelezzük a bankunknál.
Így védekezhetünk

A neten terjedő módszert tehát egyik válaszadónk sem tanácsolja, a biztonságos kártyahasználat érdekében, a MasterCard a következőket ajánlja:

  • Amint kézhez kapod, írd alá új kártyád!
  • A kártyához tartozó PIN kódot tartsd elkülönítve a kártyádtól, mások által nem ismert helyen!
  • Rendszeresen ellenőrizd bankkártyádnak meglétét!
  • Tartsd fejben PIN kódod!
  • Kártyás, on-line vásárlás előtt tájékozódj az ismeretlen cégekről a helyi fogyasztóvédelemnél!
  • Soha ne adj ki olyan, bankkártyáddal kapcsolatos információt, amelyről tudod, hogy azt bizalmasan kell kezelni!
  • SOHA, senkinek ne add meg az online számládhoz vagy az internetes szolgáltatódhoz használt jelszót!

 

forrás: penzcentrum.hu

 

 

2015.05.26 16:54:02   |   Vissza

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet